Najlepszy sposób na Pleśniawki i Afty u dzieci !

Pierwszy wpis na moim blogu zaczynam od takiego właśnie problemu, ponieważ od kilku dni z żoną walczyliśmy z pleśniawkami u naszego 4-miesięcznego syna. Zacznijmy od początku: co to są pleśniawki? A co Afty i jak z nimi walczyć. Co najważniejsze, jak zapobiegać aftom i pleśniawkom?

Jak Rozpoznać czy Dziecko ma Pleśniawki?

Pleśniawki mogą pojawić się bardzo wcześnie u Twojego malucha. W pierwszych tygodniach, a nawet dniach życia. Pleśniawki pojawiają się wewnątrz buzi dziecka. Wyglądem przypominają twaróg, czyli charakterystyczne gródki koloru białego przypominające osad z mleka.

Najczęściej można je zauważyć na wewnętrznych stronach policzków,  języku, podniebieniu czasem  na dziąsłach, a nawet w gardle.  W prosty sposób można sprawdzić, czy to tylko osad od mleka (gródki) , czy może pleśniawki. Wystarczy użyć czystej gazy zmoczonej przegotowaną woda lub czystego palca. Jeśli po zmyciu pojawią się czerwone krwawe plamki, to są to pleśniawki, a nie osad z mleka.

Drugi objaw występujący u wielu dzieci w tym u naszego maluszka to rozdrażnienie podczas karmienia albo gdy dziecko ssało smoczek. Maleństwo zaczyna ssać, po czym wypluwa pierś lub smoczek, robi to z powodu odczuwanego bólu. Jednak nie każde dziecko zachowuje się w ten sposób i Twoje kochanie może ssać normalnie jak gdyby nigdy nic.

UWAGA – jeśli karmisz piersią, zakażenie grzybicze może dotknąć również mamy dziecka, ponieważ przenosi się z ust dziecka na sutek. Objawy to bolesność, pieczenie, swędzenie oraz zaczerwieniony sutek. W tych okolicznościach mama także powinna rozpocząć leczenie, by grzyb nie wędrował z sutka do ust dziecka i odwrotnie. Pamiętaj, że nie jest to powód, by zakończyć karmienie piersią.

Co to są Afty, Małe Ranki w Ustach Dziecka

Afty są to białe wykwity o zaczerwienionych obrzeżach, często pojawiające się wewnątrz ust głównie na wewnętrznej stronie warg, ale nie koniecznie.  Jest to również zakażenie wywołane grzybami

Leczenie i Zapobieganie

Lepiej zapobiegać niż leczyć to przysłowie chyba zna każdy. No niestety, gdy już jesteśmy pewni, że to pleśniawki to trzeba działać szybko i zdecydowanie. Najlepszym sposobem jest udanie się do lekarza i pokazanie problemu. Prawdopodobnie zaleci on bardzo skuteczny w tym wypadku lek na receptę – NYSTATYNE.

Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby oraz kolejnym jej nawrotom trzeba zwrócić szczególną uwagę na higienę. Wszystko, co może trafić do buzi maluszka, wymaga wyprania lub dezynfekcji / wyczyszczania.

Zależnie od wieku Twojego maluszka tych rzeczy do umycia może być sporo. My przy 4-miesięcznym bobasie, który się wszystko bierze do buzi łącznie z rączkami, musieliśmy wyprać wszystkie poszewki, kołderki, poduszeczki, nawet boczki w łóżeczku. Do tego wszystkie smoczki, misie, zabawki, gryzaki, wnętrza, wypełnienia od wózka i nosidełka dosłownie wszystko.

Piersi mamy, tutaj trzeba też zastosować leczenie, my zastosowaliśmy przemywanie piersi Nystatyną a czasem modą z szarym mydłem. Wkładki laktacyjne wymieniamy za każdym razem na nowe. Sprawdza się też bawełniany biustonosz i jeśli pozwalają na to okoliczności wystawianie piersi na słońce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *