KOLKA U NOWORODKA

Krótko zwięźle i na temat. Bo przeżyliśmy to na własnej skórze. Co zrobić, gdy Twój maluch ciągle płacze? Jakie leki pomagają? Czy babcine, domowe sposoby pomagają najlepiej? Kto bardziej cierpi, Dziecko czy Rodzice? Kolki to problem wielu rodziców i ich pociech. Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Jak Rozpoznać Kolkę u Noworodka?

Wspólnie z żoną w drugim tygodniu życia naszego maluszka mieliśmy Twarde lądowanie – Czy to kolki ? A może my coś robimy nie tak? Takie pytania oprócz przeraźliwego płaczu ciągle chodziły nam po głowie.

Statystyka jest nieubłagana i oznacza, że co 4 dziecko cierpi na kolkę. Kolka wynika z niedojrzałości układu pokarmowego. Sposób na rozpoznanie w naszym wypadku wyglądał tak, że maluszek pomimo tego, iż był najedzony, miał suchutką pieluszkę. To i tak płakał. Podczas kolek nasz malec miał twardy (wzdęty) brzuszek. A Ty jakie objawy zauważyłaś? Pochwal się w komentarzu.

Sekretny sposób na kolkę

Prawda jest taka, musisz próbować wszystkiego. Nam pomogły jak nic innego PRZYSIADY z malcem na ramieniu (poniżej opisuję dokładnie co i jak). Mały zaraz się uspokajał. Do tego dochodzą jeszcze małe rureczki do opuszczania gazów u maluszka, czyli katetery z firmy VINDI.

Koszt jednej paczki, w której znajduje się 10 szt, w aptece wacha się od 30 zł w górę. Co do tych małych rureczek to producent piszę na opakowaniu, że można używać ich tylko jednorazowo. My wyparzaliśmy te rureczki we wrzącej wodzie. Nie zauważyłem, żeby jakoś się zniszczyły, a i tak przy użyciu smaruje się końcówkę oliwką. Jest to bardzo dobry sposób na wzdęcia oraz problemy z wypróżnianiem. Bez obaw mały się nie przyzwyczaja i później robi wszystko normalnie.

Bardzo skuteczne okazują się też masaże brzuszka maluszka, ale w przerwie pomiędzy atakami kolki. Zawsze masujemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, nie są to jakieś fimery tylko tak przebiega droga pokarmowa jelita grubego, a w nim dzieje się podobno najwięcej podczas kolek.

Bardzo dobrze sprawdził się u nas też ciepły okład na brzuszek, My używaliśmy albo ciepłej pieluchy tetrowej, albo termoforu z pestek wiśni. UWAGA temperatura termoforu nie może być za wysoka, aby nie poparzyć małego. Co do termoforu z pestek wiśni nie wolno za długo podgrzewać ich w mikrofalówce, bo można je spalić i nie będą się już do niczego nadawały 😛

Przysiady jako sposób na kolkę niemowlęcą

A więc, o przysiadach powiedział nam znajomy mojego szwagra. Ja nie znalazłem wcześniej w internecie wzmianki o takim sposobie. Nie trzeba robić pełnych przysiadów, wystarczy ruch góra-dół na jakieś 20 cm. Nie rób tego zbyt energicznie. Jeżeli dłużej musisz bujać się ze swoim maleństwem, to możesz użyć dużej piłki do fitnessu. Jeżeli spróbowałaś, napisz w komentarzu pod artykułem jak efekty – pomogło?

Kropelki inne leki na kolkę

Jak pisałem wcześniej, wszystkiego trzeba spróbować. Ponieważ każde dziecko jest inne. My z żoną wydaliśmy ponad 200 zł na leki i nic nie pomagało. Dopiero gdy zaczęliśmy opowiadać o naszych przejściach znajomym, których dzieci też miały kolki. To okazało się, że statystyka większości leków wynosi 50 na 50, a nawet mniej. Jednym pomaga jakiś niemiecki specyfik, innym prosty espumisan dla dzieci. Niestety espumisan można stosować od 2 miesiąca życia.

Jednej rzeczy warto używać. Są to probiotyki i na pewno nie zaszkodzą, a mogą tylko pomóc. A jak z jakichś powodów musisz karmić mlekiem modyfikowanym, to jest to obowiązkowy zastaw do podania Twojemu dziecku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny? Masz jakieś swoje sposoby, babcine rady, które Tobie się przydały? Pochwal się w komentarzu. Pomóż innym rodzicom i wyraź swoją opinię poniżej.

Pozdrawiam – Rafał Potengos

2 Replies to “KOLKA U NOWORODKA”

  1. Witam, Ja przetestowałam wszystkie preparaty dostępne na kolkę w aptece i żaden nie pomógł. Mojej małej lepiej było po probiotykach i masażach brzuszka. Lekarz nic mi nie powiedział, że probiotyki mogą pomóc sama dowiedziałam się od znajomych, on kazał mi testować leki z apteki bo „któryś w końcu zadziała”. Nie wiem czy nie chcą pomóc czy wspierają producentów leków na kolkę…..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *