Ssanie Palców – noworodek

Ssanie to najsilniejsza potrzeba noworodka, w ten sposób malec się uspokaja.

Dlaczego noworodek ssie palce?

Dlaczego małe dzieci ssą swoje palce lub całe rączki? To proste. Wszystko zaczęło się od tego, że maluszek, kiedy jest jeszcze w brzuchu mamy, to musi przygotować się do ssania piersi i pomaga mu w tym właśnie paluszek wsadzony w usta.

Czy ssanie rączki lub palca przez dzidziusia jest prawidłowe?

Z tego, co się dowiedzieliśmy z żoną od lekarzy i innych specjalistów, ssanie jest prawidłowym i naturalnym odruchem. I wcale nie oznacza, że dziecko jest głodne.

Mało tego, okazało się, że ssanie paluszków przez malucha pomaga w zapobieganiu refluksowi, czyli ulewaniu. Gdy mały ssie, to naturalnie połyka wydzielaną ślinę. Ta znowu wspomaga trawienie i zmniejsza przez to możliwość cofania się pokarmu noworodka.

Przyznam się, że my na początku myśleliśmy jakoś odwrotnie. Obiło nam się o uszy, że dziecko nie powinno ssać paluszków. Mieliśmy zakodowane hasło „wyjmij palec z buzi”, „nie ssij palca”. To były teksty, które przekazali nam rodzice podczas dorastania. Dopiero lekarz podczas którejś z wizyt kontrolnych zwrócił nam uwagę, że ssanie palca to naturalny zdrowy odruch.

Czy Twoje dzieci też ssały palce? Co o tym sądzisz? Podoba Ci się taki stan rzeczy? Napisz w komentarzu.

Pozdrawiamy – Ada i Rafał Potengos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *