Karmienie Butelką – PLUSY I MINUSY

Jakie są plusy, a jakie minusy karmienia Twojej pociechy butelką?

Wszędzie, wszyscy namawiają do karmienia piersią. Lecz butelka to nie koniec świata. Mamy na myśli oczywiście noworodki i kilkumiesięczne dzieci. Wcześniej pisaliśmy z żoną o korzyściach płynących z karmienia piersią.

Są jednak przypadki, że dzieci muszą pić z butelki. Jakie są plusy dla rodziców?

Rozgraniczmy najpierw karmienie butelką na karmienie mlekiem modyfikowanym (ze sklepu) oraz karmienie mlekiem wcześniej odciągniętym za pomocą laktatora – Karmienie piersią inaczej.

Matki Karmiące Piersią inaczej

Więc, gdy karmisz piersią inaczej, to raczej przeklinasz butelkę, jak i odciąganie mleka. Nadmienie tutaj, że zalecane dla prawidłowej laktacji jest odciąganie w 3 etapach, jeśli mamy laktator na jedną pierś:

Czyli 7 min pierwsza, 7 min druga, następnie znowu 5 min pierwsza i 5 min druga i 3 ostatnia seria po 3 min pierwsza i druga pierś. My słyszeliśmy, że czasami udaje się szybciej zebrać potrzebne mleko.

Nie mniej dodaje to Ci niepotrzebnej straty czasu nawet kilku godzin dziennie na samo odciąganie i mycie sprzętu. No ale czego się nie robi dla naszych ukochanych skarbów. Więc odciąganie pokarmu, aby następnie karmić butelką to prawdziwy minus.

Co do karmienia mlekiem modyfikowanym oprócz kilku minusów jest kilka plusów takiego rozwiązania. Mianowicie nie trzeba cały czas być tak bardzo blisko naszej pociechy.

Można czasami wybrać się do kina na dłuższy seans albo na dłuższą kawę u koleżanki, a dziećmi może zaopiekować się ktoś z rodziny. I nie trzeba nerwowo patrzeć na zegarek. Taki sobie mini Outsourcing 🙂

Kolejnym plusem jest możliwość większego zaangażowania ojców w wychowanie malucha:

Żona: Mężusiu kochany, co robisz wieczorem?
Mąż: Nic, będę w domu.
Żona: To fajnie, nakarmisz i wykąpiesz małego, a ja pojadę do Kasi. 😉

Kolejny plus to możliwość kontroli ilości wypijanego mleka przez nasze dziecko. Dodatkowo można łatwo dodać do mleka z butelki jakieś leki lub np. probiotyki. Karmiąc piersią, trzeba takie specyfiki podawać strzykawką lub łyżeczką. A to więcej zachodu. Z drugiej strony dziecko może wszystkiego nie wypić

Następny plus to możliwość przewidzenia czasu kolejnego karmienia. Przy niektórych mieszankach mleka mogą być to nawet 3 godziny. U nas przy karmieniu z cyca na żądanie zdarzało się często karmienie co godzinę.

Minusy karmienia dziecka butelką

Do minusów, możemy jeszcze zaliczyć na pewno to, że mleko w butelce musimy podgrzewać. Przynajmniej to wcześniej odciągnięte i wsadzone do lodówki.

Mleko modyfikowane powinno być wypite zaraz po przyrządzeniu. Zwykle można je zachować do 2 godzin po przyrządzeniu.

Takie sproszkowane mleko jest ciężko strawne i może powodować zaparcia.

A Ty co o tym sądzisz? Może chcesz dodać jakieś swoje doświadczenia? Napisz komentarz poniżej. Biędzie nam  bardzo miło 🙂

Pozdrawiamy Ada i Rafał Potengos

One Reply to “Karmienie Butelką – PLUSY I MINUSY”

  1. Dla mnie dużym plusem karmienia butelką było to, że nie musiałam tego robić ja. Dziecko karmił mąż, niekiedy babcia. Odciągałam mleko laktatorem i miałam „wolne” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *