Wózek Dzieciecy dla Noworodka

Wózek dziecięcy to jeden z najdroższych elementów wchodzących w skład Wyprawki dla dziecka. Nie będę ukrywał, że nieznajomość kilku zasad może spowodować uszczerbek na zdrowiu lub nawet śmierć Twojego dziecka.

Wózek dziecięcy 3w1 – moja opinia

Nie straszę tutaj bez powodu. Sam chciałem kupić wózek 3w1. Bo wiecie kupujesz raz, w pakiecie I do tego wychodzi czasami taniej. Okazja, brać I uciekać.

A tutaj mój przyjaciel, który pracował kiedyś w sieci sklepów z zabawkami oraz akcesoriami dla dzieci. I to jeszcze w dziale wózków dziecięcych. Poświęcił całe popołudnie na wyjaśnienie mi, jakimi kryteriami kierować się podczasz wyboru wózka.

Więcej na temat nosidełek piszemy w artykule: Pierwszy fotelik dziecięcy dla Niemowlaka- kliknij tutaj

Lepiej kupić fotelik do samochodu oddzielnie od wózka. Niż w zestawie 3w1

A więc, zestawy 3w1 odpada na wstępie z powodu nosidełka. Foteliki od 0-13kg proponowane przez producentów wózków, posiadają zazwyczaj tylko atest dopuszczający do wożenia dziecka w samochodzie.

Czym kierować się przy wyborze wózka?

Pierwszy fotelik dla naszego maluszka już jest? To teraz wózek. Tutaj powiem tylko tyle albo aż tyle:

Wybierając wózek kierowaliśmy się przede wszystkim DOBREM DZIECKA. Tym jak on wpłynie na jego rozwój, szczególnie na kręgosłup. Czy będzie wygodny dla dziecka i zarazem praktyczny dla rodziców? Dopiero na końcu sprawdzaliśmy, jak wygląda.

Diabeł tkwi w szczegółach, Na co zwracać dokładną uwagę?

„NAJPIERW MASA, PÓŹNIEJ RZEŹBA!”

Znacie ten tekst znany głównie z branży kulturystycznej? A tutaj masa ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli mieszkasz na którymś tam piętrze i będziesz musiała dźwigać wózek.

My akurat mieszkamy na wsi, ale ważne dla nas też było łatwe manewrowanie wózkiem. Do tego dochodzi dźwiganie np. podczas wkładania do samochodu. Za lekki też nie dobry, bo byle jaka dziura, czy kamień i maluszek aż podskakuje w wózku. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia.

Ja na początku dociążałem wózek ładując kilka butelek z wodą do dolnej torby umieszczonej pod gondolą. Obniża to środek ciężkości, pomagając jednocześnie w amortyzacji. Wózek tak nie skacze po dziurach. Wydaje się jeszcze taki stabilniejszy w prowadzeniu, ale to przetestujesz sama, bo przy niektórych wózkach taki zabieg może się nie sprawdzić.

Co do gondoli, to ważny jest kształt i wielkość. Im większa, tym lepsza. Podobały nam sie różne designerskie wózki z gondolami, często o futurystycznych kształtach.

Producencii prześcigają sie w designie, żeby przypodobać się wielu kobietom, w końcu to one decydują. W sumie to większość ludzi najpierw wybiera wózek, a później staje się rodzicami.

My cieszymy się, że kupiliśmy wózek z dużą gondolą. Nasz maluszek akurat ma w tej chwili prawie pół roku. Jest zima, Trzeba grubo się ubrać. A mały jeszcze nie siedzi i trzeba go zmieścić w tej „skorupce”:P

A nawet jeśli byłoby lato, to planowaliśmy, że wózek zostanie dla kolejnych potomków. A tutaj niewiadomo, kiedy się urodzi i czy gondola będzie bardziej używana w okresie zimowym, czy letnim.

My zdecydowaliśmy się na wózek 2w1

Nasi znajomi natomiast mieli oddzielny wózek gondolowy na dużych kołach do tego nie posiadasący skrętnych kół. Bardzo chwalili go za wygodę i komfort dla niemowlaka. Niestety był mało praktyczny i ciężko się prowadził.

Wspólnie z żoną poszliśmy na mały kompromis, ale teraz z każdym rokiem wychodzą coraz to lepsze konstrukcje. Ważne, żeby wózek miał dodatkową amortyzację z możliwością regulacji twardości.

Koła – pompowane czy żelowe, piankowe albo jeszcze jakieś …

Wybraliśmy pompowane, możliwość regulacji ciśnienia jest odpowiednikiem możliwości regulacji twardości zawieszenia. Im większe ciśnienie, tym twardsze opony.

Dla mnie jako inżyniera jest to super rozwiązanie, ponieważ w zależności od warunków regulowałem ciśnienie w kołach. Zazwyczaj jest bardzo małe, bo jeździmy trochę po nierównych drogach. A gdy maluszek będzie starszy pod pompuje koła. Mogę stwierdzić, że ciśnienie w kołach rośnie wraz z masą maluszka.

Minusem pompowanych kół jest możliwość przebicia opony. Co może powstrzymać przed dalszą jazdą. No i nie ma koła zapasowego:P

Znowu inne ogumienie (żelowe, piankowe) ma stałą twardość i może nie dać odpowiednio dużej amortyzacji na wyboistych chodnikach. Gdy mały dorośnie i używamy wózka jako spacerówki to nie mamy możliwości utwardzenia opon, przez co wózek może ciężej się prowadzić.

Z drugiej strony przy żelowych lub piankowych kółkach nie ma obaw o złapanie tzw gumy.

2w1 nie oznacza że musimy zrezygnować z nosidełka w wózku (takie składane 3w1)

Wybierając wózek trzeba pamiętać też o sprawdzeniu, czy fotelik samochodowy 0-13 kg można połączyć z podwoziem wózka.

My z żoną przy zakupie nosidełka dokupiliśmy specjalne przejściówki, które pasują do podwozia naszego wózka. W sytuacji kiedy np. malec spi w samochodzie, a my nie chcemy go budzić. Wiedząc natomiast, że musimy gdzieś dojść.  To bierzemy wspomniane wcześniej przejściówki i wkładamy nosidełko.

Jaki kolor wózka dziecięcego wybrać?

Też mieliśmy ten dylemat. Wspólnie z żoną podjeliśmy decyzje o kolorze uniwersalnym dla chłopca i dziewczynki. Nie chcieliśmy szarego, jakoś za dużo ich widzimy w okolicy ostatnio. 🙂 Wybraliśmy kolor biały + takie ciapki w kolorach błękitnym i fuksja.

A ty jaki masz wózek? Może Planujesz jezcze zakup? A jaki kolor najbardziej Ci się podoba? Jakieś pytania przemyślenia? Śmiało pisz w komentarzu ;p

Pozdrawiamy

Ada i Rafał Potengos

 

2 Replies to “Wózek Dzieciecy dla Noworodka”

  1. Mi jednak 3w1 za bardzo się spodobał, żebym mogła odmówić sobie tej przyjemności i mobilności zarazem. Wybraliśmy ten od (modelu niestety nie pamiętam) i szczerze nie widzę przeciwwskazań dot. jazdy autem.

  2. Mam koleżankę, która wybrała sobie skórzany wózek. Na pytanie dlaczego – powiedziała, że jej się podoba. To tak apropo artykułu. Sama wybrałam na podstawie poleceń znajomych – wydaje się to najlepszych wyborem. Padło na polskiego producenta – firma raczej dość dobrze znana. Wózek dobrze się sprawuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *