Jak Przewozić Noworodka w Samochodzie?

Od pozycji i miejsca w samochodzie może zależeć życie Twojego dziecka.

Oczywiście opisuję tutaj zastosowania dla noworodków przewożonych w fotelikach od 0-13 kg (tzw. nosidełkach). W poprzednim wpisie – „Pierwszy fotelik samochodowy, nosidełko”, podałem totalne podstawy

Najbezpieczniejsze Miejsce w Samochodzie?

Wiele osób, w tym mój brat, a nawet znajomy policjant powiedzieli mi, że najlepiej umieszczać fotelik za kierowcą. Prawdopodobnie chwilę przed zderzeniem kierowca instynktownie stara się nie uderzyć w przeszkodę.

Statystyka policyjna oraz zdrowa dedukcja mówią natomiast co innego. Najbezpieczniejsze miejsce jest na środku tylnej kanapy. Jeżeli pozwalają na to możliwości zapięcia pasów. Muszą być 3 punktowe, czyli takie jak przy przednich fotelach. I oczywiście fotelik musi być przymocowany za pomocą tych pasów do siedzenia – to chyba najważniejsze ;P

Tak w ogóle, to ta zasada tyczy się wszystkich osób podróżujących samochodem

Dlaczego na Środku?

Bo jest najdalej od wszystkich możliwych zagrożeń podczas zderzenia. Oprócz blachy jest jeszcze kilkadziesiąt centymetrów wolnego miejsca. Strefy zgniotu możliwej do wykorzystania jako bufora.

Fotelik 0-13kg (nosidełko) na Przednim Fotelu?

Sam osobiście odradzam. Kiedyś, kiedyś, przyjechała do nas koleżanka z małym bajtlem na pokładzie. Maluszek na przednim fotelu obrócony tyłem do kierunku jazdy. Wszystko byłoby OK, gdyby nie to, że koleżanka zapytała się mnie. Czy mogę sprawdzić, czy ma wyłączoną poduszkę? Słyszała, że tak nie powinno się jeździć, czyli z aktywną poduszką powietrzną i nosidełkiem na przednim fotelu.

Sprawdzam, no i… . Nie świeci żadna kontrolka od poduszki. Szukam i nie ma 🙁 Po głębszym spenetrowaniu internetu dowiedziałem się, że wychodziły samochody bez możliwości dezaktywacji poduszki pasażera. Jej model akurat taki był. Przełożyliśmy fotelik do tyłu i pojechali … 😮

A co by było, gdyby tak, miała wcześniej, chociaż małą stłuczkę?

Ostatnio poszperałem i znalazłem trochę statystyk, które są wynikiem badań Amerykańskiego odpowiednika naszego EURO NCAP czy ADAC? Jakoś tak. W sumie to najważniejszy w tym wszystkim jest akurat wynik oraz idące za tym wnioski.

Więc okazało się, że możliwość włączania i wyłączania poduszki pasażera spowodowała, że wielu kierowców zapominało o wyłączeniu poduszki, kiedy jechali z dzieckiem na przednim fotelu. Jak również niektórzy zapominali włączać poduszkę, gdy na miejscu pasażera siedział dorosły zamiast niemowlaka.

Zarówno jeden, jak i drugi przypadek, był skutkiem porównywalnej ilości wypadków śmiertelnych. W stanach zjednoczonych (nie wszystkich) właśnie dlatego obowiązuje zakaz wożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu.

Czyli najbezpieczniej jest przewozić dziecko z tył i to na środku:)

 

A ty jak myslisz gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce dla Twojego dziecka w samochodzie? Napisz w komentarzu. Pomogłem? Też się pochwal. Masz Pytania? Napisz

Pozdrawiam i życzę szerokiej podróży

Rafał Potengos

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *