Przeziębienie u Noworodka

Jak radzić sobie z przeziębieniem u niemowlaka? Ile może trwać katar? Czy 3 tygodnie to za długo? Czy można iść na spacer, a może to szaleństwo?

Przeziębienie może się przytrafić każdemu, a szczególnie narażone są na nie dzieci. Kiedy moja żona oznajmiła mi, że nasz synek ma katarek. Pomyślałem to, co wtedy mógł pomyśleć mało doświadczony tata. Parę dni i przejdzie. 😛

Katar u Niemowlaka

Największym problemem, gdy dziecko dostanie kataru, jest to, że nie potrafi samodzielnie wydmuchać noska. Zamiast popularnych gruszek do nosa, używaliśmy doczepianego do zwykłego odkurzacza zestawu do odsysania.

Niestety hałas, jaki generuje odkurzacz, nie pozwala odciągnąć nosa w nocy, bo dziecko się obudzi. Zresztą nasz Adaś w nocy, jak tylko wsadziliśmy mu coś do noska, zaraz się budził.

Katar jednak w nocy doprowadził do tego, że maluszek oddychał przez usta. Okazało się, że po pierwszej nocy z katarem miał już delikatny kaszel.

Przy lekkim przeziębieniu, bez gorączki mogliśmy dalej chodzić na spacery, jak zalecił nam lekarz. Zimowa aura i przede wszystkim mróz na dworze sprzyjały temu, aby na krótko dać możliwość powdychania świerzego powietrza.

Jak walczyć z przeziębieniem u niemowlaka?

Na Katar pomaga zakrapianie noska wodą morską. Częste czyszczenie nosa za pomocą aspiratora (ten wihajster podłączany do odkurzacza).

Zbawienna okazuje się również inhalacja. Używaliśmy wtedy soli fizjologicznej Nebu-Dose. Do inhalacji używaliśmy inhalatora. Nasz malec nie chciał za bardzo pozwalać na założenie małej maseczki. Na szczęście w zestawie była też maska dla dorosłych. Opracowaliśmy więc sposób, aby inhalacja nie była traumą dla dziecka.

Najpierw pozwalaliśmy bawić się maską, podczas gdy inhalator był wyłączony. W tym samym czasie ja lub żona albo ktoś z domowników, nawet ulubiony miś przykładali drugą maskę do twarzy i pokazywali, że to nie jest takie stracszne jak na początku się wydaje. Po kilku takich akcjach nasz skarbek sam od razu przykładał sobie maskę do twarzy i z uśmiechem wdychał lecznicze opary 🙂

Do takich mini inhalacji włączyliśmy też wieczorny rytuał, który polegał na naszykowaniu miski lub jakiegoś płaskiego naczynia. Wlaniu gorącej wody i kilku kropel olejku eukaliptusowego. Wydaje nam się, że jest to dobry zamiennik popularnych w ostatnim czasie nawilżaczy powietrza.

Jak walczyć z kaszlem u niemowlaka?

Syropki i oklepywanie, to w największym skrócie:)

W zależności od tego, czy dziecko ma kaszel suchy, czy mokry używaliśmy syropków odpowiednich dla danego rodzaju kaszlu. Pati Drill na kaszel suchy.

Kiedy zaczął się urywać, zaczeliśmy podawać Pecto Drill oraz oklepywaliśmy plecki z dołu do góry, aby pomóc w odkrztuszaniu wydzieliny.

Napisz w komentarzu jak Ty poradziłaś sobie z przeziębieniem u swojego maluszka. Pomożesz w ten sposób innym rodzicom.:)

Pozdrawiam

Rafał Potengos

 

 

 

 

 

 

One Reply to “Przeziębienie u Noworodka”

  1. Ja synkowi odsysałam nawet w nocy katar katarkiem do odkurzacza, nie przejmowałam się sąsiadami – dziecko jest najważniejsze:) Moja pediatra mówi, że to jest najlepszy sposób, aby uniknąć zapalenia ucha, a wiadomo takiemu maluszkowi wszystko od razu spływa albo do ucha albo do oskrzeli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *